Prečo moje 7 týždňové bábätko stále len plače?

Zodpovedané
16. apr 2021

Dobrý deň,

mám 7 týždňové dcérku, ktorá stále len plače. Vôbec nevie byť v kľude a stále sa hýbe. Naťahuje ručičky aj nožičky. Hneď ako sa zobudí, tak len plače až kým zase nezaspinká. Podľa jej doktorky je všetko v poriadku, ale mne sa to vôbec nezdá, že by bola v poriadku.

Hladná byť nemôže, keďže papá 120 ml 5 - 6x za deň. A to má 4 kg. Dávam jej aj kvapky na koliku.

O aký problém môže ísť a čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže ísť o koliku, reflux ale aj iný závažnejší zdravotný problém, to však musí vylúčiť lekár vyšetrením dieťatka.

Pri kolikách ide o epizódy neutíšiteľného vyššie ladeného plaču, sprevádzaného pučením, priťahovaním končatín k brušku, odchodom plynov, problémami s vyprázdnením sa, očervenením tváre.

Maximum plačúcich epizód je do 10. týždňa, po ktorom sa stav postupne zlepšuje a okolo 3. - 4. (nanajvýš v 6.tom) by mali epizódy neutíšiteľného plaču vymiznúť (akoby uťal, z ničoho nič).

Približne každé piate dieťatko koliku má a najmä (ak lekár nepotvrdí ABKM, GER a iné) - koliky majú inak zdravé detičky. Netrápi ich nič vážnejšie a to je dôležité.

Najlepší liek na koliky je čas. Ale skúste sa zamerať na tieto body:
1. Štúdiami overené probiotiká s obsahom L. reuteri - na našom trhu Biogaia Protectis.

2. Otázne? - prípravky ako Espumisan L, Simethicon - pri plači dieťatko hltá vzduch, preto na vyprdkanie môžu pomôcť.

3. Režim dieťatka - odgrgnutie po jedle, poloha na brušku pod dozorom.

4. Režim rodiča - masáže bruška, nosenie, spievanie - hudba, láskavý prístup.

Masáž robte aj 3x denne vo vyhriatej miestnosti. Krúživými pohybmi okolo pupku s primeraným tlakom v smere hodinových ručičiek. Cvičte nôžkami priťahovať k hrudníku a naspäť, bicyklovať s nôžkami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas