Má môj syn tretie štádium boreliózy?

Zodpovedané
2. sep 2019

Dobrý deň,

mám skoro trojročného syna, ktorého 5.5 2017 poštípal kliešť, čiže je to už cca 2,5 roka. Kliešťa mu vyberali na pohotovosti, začervenanie nemal. Keď som to konzultovala s lekárom, tak ten mi tvrdil, že je tam malá pravdepodobnosť nákazy.

Mám doma malého zdravotnú kartu. Asi 2 mesiace po uštipnutí mal 3 dni teplotu 38°C a nádchu. Pamätám si, že mal trochu zvýšené teploty okolo 37,3°C.

Úplne má prepadol strach z boreliózy. Potom nastúpil do škôlky a býval chorý. Momentálne mu nič nie je.

Má môj syn tretie štádium boreliózy?

Suseda má boreliózu v hroznom stave. Tvrdila, že jedine lekárka v Bratislave robí spoľahlivé testy. Vraj na infekčnom môžu ukázať falošné negatívne alebo pozitívne výsledky.

Ukážu sa protilátky, keď mu na infekčnom zoberú krv?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ synček nemal erythema migrans (typickú vyrážku po poštípnutí kliešťom - v strede je biela a na okrajoch je červená - nemusí byť v mieste poštípania, ale hocikde na tele) je nepravdepodobné, že bol nakazený boreliózou.

Samozrejme už boli popísané aj také prípady, takže na to je najjednoduchšie objektivizovať si to v prípade pochybností odberom krvi na serológiu proti Borreliam v triedach IgM a IgG.

Odber krvi je všade rovnaký, neexistuje niečo ako falošne negatívne výsledky, ak sú naberané v správnom čase (t.j. 3 týždne po poštípnutí kliešťom a ak pacient nebol liečený antibiotikami. Ak je nedodržaný čas - protilátky sa nestihli vytvoriť. Ak mal pacient antibiotiká - protilátky sa vôbec nemuseli vytvoriť). Takže tvrdenie susedy, že to vie iba nejaká lekárka v Bratislave je 100% nesprávne.

Literatúra uvádza, že pokiaľ sa kliešť vyberie do 24 hodín je nákaza nepravdepodobná. Tak isto nakoľko nemal žiadne prejavy možnej infekcie, je to nepravdepodobné a v takom prípade sa pacientovi krv neberie, tobôž sa nedávajú vždy antibiotiká, keďže nie sú indikované !!! To by sme mali rezistenciu už obrovskú a liečba potvrdených infekcií by bola nemožná... k čomu bohužiaľ aj tak postupne spejeme, nakoľko sa antibiotiká predpisujú "lárom-fárom".

To, že mal syn 2 mesiace po kliešťovi 3 dni teplotu nemusí znamenať vôbec nič - mohol mať inú virózu- nakoľko mal aj nádchu, tak je to pravdepodobné, že mal nejaký respiračný vírus (spôsobujúci nádchu a teplotu).

Prečo by teda mal mať tretie štádium boreliózy, keď píšete že mu nič nie je? Len preto, že suseda ju mala? Príznakmi tretieho štádia boreliózy sú: neuroborelióza - závažné zmeny v centrálnej nervovej sústave...o tých by ste určite vedeli!!!! a trvalo zmeny na koži- tie tiež nemá.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas