Má môj trojročný synček boreliózu?

Zodpovedané
10. jún 2022

Dobrý deň,

trojročný syn si minulý týždeň v utorok odškrabol za pravým uškom kliešťa (na zadnej strasne ušnice). Zostala mu tam pravdepodobne hlavička. Nakoľko u chirurga nespolupracoval, nebolo ju možné vybrať. Vyhnisala potom sama von po 3 dňoch.

V tom čase, piatok večer/sobota ráno, sa mu pod uškom kúsok od miesta, kde mal kliešťa (asi o 3 cm nižšie) objavil fliačik vo veľkosti asi 1,5 cm. Boli sme s tým u lekárky (zastupovala mladá čerstvá pani doktorka). Vraj to nevyzerá na reakciu po kliešťovi a pri borelióze by fliačik vyzeral inak, hoci na internete sme sa stretli aj s podobne vyzerajúcimi fľakmi.

V minulosti sa mu nič podobné neobjavilo a znepokojuje ma, že sa to objavilo práve pár dní po prisatí kliešťa. Má ho už 5 dní a nijak sa nemení. Znepokojuje nás to.

Môže to byť borelióza?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, toto naozaj nevyzerá ako fliačik, ktorý je typický pre boreliozu a tiež by som nepredpokladala, že by o ňu mohlo ísť.

Môžete s odstupom 3 týždňov dať skontrolovať krv (protilátky), ale iba z tohto nálezu by som synčeka určite na boreliózu neliečila.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas