Má moja 3-mesačná dcéra dostatok spánku?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spánku 3-mesačnej dcérky.

Počas 24 hodín spí spolu 6 - 7 hodín. Ráno o 4:10 sa zobudí, napapá sa, (nie je dojčená) a je hore niekedy až do 22:00. Cez deň spí tak 10 - 15 minút, maximálne 2-3x. Večer zaspí a čakám, že prespí celú noc po tak dlhom dni. No zaspí o 22:00 a o 3 hodiny je znova hore. Takto to funguje celú noc. Ak aj zaspí večer, spánok má nepokojný, neustále trhá rukami a nohami. Večerné rituály sú každý deň rovnaké - kúpanie, masáže atď. Dcéra je veľmi unavená, no napriek tomu je ťažké ju uspať, a ak aj zaspí, o 10 minút sa zobudí.

Ak zaspí vonku v kočíku, spánok trvá maximálne 2,5 hodiny. Potom je o to ťažšie ju uspať večer. Keď sa na to pýtam lekárov, vravia, že je to normálne, každé dieťa je iné. No mne sa normálne nezdá, aby 3-mesačné dieťa spalo tak málo.

Má moja 3-mesačná dcéra dostatok spánku?

Ďakujem

Dobrý deň,

každé dieťa je naozaj iné a neexistuje pre takto malé deti niečo ako norma v spánku.

Ak je dcérka unavená, plače - je to známka, že takýto režim jej nevyhovuje a treba skúšať hľadať, čo by jej spánky predĺžilo. Napr. spánok na Vás, v nosiči, v kočíku, v perinke, naopak samostatne...

To, že sa budí v noci každé 2,5 až 3 hodiny je úplne normálne a v tomto veku by som nič iné ani nečakala. Denné spánky by ale mohli byť aspoň 30-60-minútové niekoľkokrát denne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas