Má moja dcéra šiestu chorobu, alebo má alergiu na antibiotiká?

Zodpovedané
2. mar 2020

Dobrý večer,

moja 17 mesačná dcérka od utorka rána dostala horúčky, najskôr 38'C, poobede aj 39'C. Podávala som jej lieky na zníženie horúčky. Striedavo Panadol čípky a Nurofen sirup. Teplota klesla len na chvíľu, aj to len mierne. O 4 hodiny stúpla na 40'c, zábaly znížili tiež len čiastočne.

V stredu cez deň nemala vôbec, pomaly jej stúpala, až na podvečer sa to zase zopakovalo - horúčka, zábaly. Aj v noci a aj štvrtok ráno horúčka. Štvrtok poobede a večer nemala vôbec, do tretej v noci som ju sledovala.

V piatok o 6 ráno už bola teplá, pýtala si vodičku, neskôr vystúpilo nad 39'C. Keď teplota trošku klesla, navštívili sme pediatra. Pri počúvaní vravel, že je vysušená, ak nezačne viac piť, máme ísť do nemocnice.

Spravil CRP a vyšli hraničné výsledky. Predpísal antibiotiká Bitammon 2,5 ml každých 12 hod. na 7 dní (nakoľko vyhádzaná ešte nebola).

V piatok poobede zase horúčka, zábal - veľa spala. Na večer normálna teplota, aj náladu mala lepšiu, zahrala sa. V sobotu ráno už bola vyhádzaná (teplota normálna, tiež sa už hrala, 3 hodiny pospala cez deň), napriek tomu som dala tretiu dávku antibiotík. Hustý červený výsev len na hrudi, bruchu a chrbte, na dotyk nenahmatateľný, nesvrbí, teda sa nešúcha. Ruky, nohy, tvár bez výsevu.

Papať nechcela pri horúčkach vôbec nič, tekutiny ledva-ledva, v piatok už nasilu, núkala častejšie prsník (ale netuším, koľko vypila mat. mlieka). V sobotu (dnes) už začala papať - polievky a ovocie a pýta si aj piť, hravá.

Môže to byť šiesta choroba?

V pondelok ideme určite k pediatrovi.

Mám dovtedy pokračovať v podávaní antibiotík?

Nemohla sa vyhádzať z antibiotík?

Môžem jej podať Fenistil kvapky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vyzerá to na šiestu chorobu a pri tomto ochorení Fenistil nie je potrebný.

Ja by som Bitamon vysadila.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas