Má moja dcérka epilepsiu?

Zodpovedané
20. apr 2021

Dobrý deň,

moja 4,5 ročná dcérka mala pred tromi týždňami epileptický záchvat v spánku. Pár minút predtým prišla k nám do postele a potom to začalo. Mykanie, prevrátené oči, nohy a ruky v kŕči. Trvalo to asi minútu. Nepomočila sa.

V nemocnici jej robili EEG a bolo to v poriadku. Cukor a krv v poriadku. Dostala Diazepam pre prvú pomoc. Diagnózu nemá žiadnu. Teplotu nemala.

Môže to byť epilepsia?

Mohla to mať len raz a viac to nedostane?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o epilepsiu aj napriek tomu, že sa nepotvrdila jednorázovo na EEG.

Bohužiaľ neviem predpovedať ako sa bude stav vyvíjať. Môže sa stať že sa opakovať nebude ale aj že bude mať epileptické záchvaty a budete liečení, aby neboli. To už je otázka času.

Čo môžete ovplyvniť - minimalizovať čas strávený pred obrazovkami, silnými podnetmi zvukovo-zrakovým, dodržiavať spánkový režim, nedávať jej piť veľa sladených nápojov (samozrejme kofeín tiež nie) a celkovo málo sladkostí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas