Môže časté odsávanie soplíkov vysávačom poškodiť sliznicu?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

1,5-ročnému dieťaťu odsávame sopeľ vysávačom 3x za deň. Na vysávači nastavujem najnižšiu intenzitu, no stále častejšie sa stretám s názorom možného poškodenia sliznice.

Choroby sa na dcérku lepia už od marca, takže od marca odsávam minimálne týždeň každý mesiac, júl august prakticky celý. Pediatrička dcéru už rieši, avšak vždy sa zabudnem spýtať na to odsávanie.

Môže časté odsávanie soplíkov vysávačom poškodiť sliznicu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa odsávanie robí citlivo a pred odsávaním hlieny rozriedite aplikáciou morskej izotonickej vody, tak by nemalo spôsobiť poškodenie sliznice.

Hlieny treba dostať von, ak dieťa nevie smrkať, či ak nevytekajú "samé". Môžu totižto spôsobovať zápal stredného ucha a iné komplikácie.

1,5-ročné dieťa už môže aj smrkať - skúste ju to učiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas