Môže sa dilatácia obličkovej panvy u 8 mesačného dieťaťa zhoršiť?

Zodpovedané
29. júl 2019

Dobrý večer,

mám 8 mesačnú dcérku, ktorej pri narodení diagnostikovali dilatáciu obličkovej panvy. A to 1. stupeň.

Po troch mesiacoch sme boli na kontrolu. Polepšilo sa to, ale prvý stupeň stále ostal. Teraz ideme na kontrolu v auguste.

Je tam možnosť, že bude úplne ok?

Môže sa to aj zhoršiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno je možnosť, že to bude lepšie - aj že to bude úplne v poriadku, ale aj, že bude nález stacionárny (t.j. nemenný) a dcérka zostane v sledovaní nefrológa.

Dilatácia 1.stupňa sa nezvykne horšiť, pokiaľ dcérka neprekonala žiadnu závažnú infekciu obličiek - pyelonefritídu. Treba dávať pozor na to, ak bude mať teploty, aby sa vždy vyšetril moč, aby sme práve takej závažnej infekcii obličky predchádzali.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas