Môže správanie 17-mesačnej dcérky súvisieť s rastom zúbkov?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

moja 17-mesačná dcérka má 15 zúbkov a momentálne jej ide štvrtý očný zub. Je veľmi nervózna, slintá, hryzie všetky hračky. Dokonca chcela zahryznúť aj do dverí. Keď ju má manžel na rukách, bije ho a štípe na tvári. Avšak mne to nerobí. Vysvetľujeme jej, že to nesmie, ale robí to aj tak. Niekedy sa na tom náramne zábava. A ak jej niečo nechceme dovoliť, tak sa nahnevá až tak, že niekedy buchne hlávkou do dverí alebo steny.

Môže toto jej správanie súvisieť s rastom zúbkov?

Ďakujem

Dobrý deň,

podráždenejšia a aj prchkejšia v prejavoch môže určite byť z bolesti pri prerezávaní zúbkov.

Deti takéto prejavy agresie majú. Je to ich spôsob vyjadrenia emócii - hnevu, frustrácie, ktoré nevedia dobre spracovať.

Ak ide o násilné prejavy, tak je vhodné dieťaťu ukázať hranicu, že toto si už nerobíme. My sa nehryzieme, my sa nebijeme... Vysvetľovať, nereagovať pudovo (aj keď Vás to zabolí), nevracať dieťaťu...

Proste vysvetľovať a nenechať to tak. Bude to stáť trpezlivosť, ale vyhradiť hranicu dieťaťu už v tomto veku určite treba. A to najmä vtedy, ak ide o násilné prejavy na sebe a na iných.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas