Môžem dať 10 mesačnému chlapcovi B-Complex a Cebion na zvýšenie chuti do jedla?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň,

s 10 mesačným bábätkom sme boli na poradni a po skoro dvoch mesiacoch bol prírastok na váhe len 200 g. Je pravda, že poslednú dobu syn moc príkrmom nedáva a veľmi si vyberá. Niekedy na raňajky nezje nič, obed trošku. Ovocie papá krásne. Aj kapsičky papá.

Idú mu aj zuby a má problém s vyprázdňovaním. Vzhľadom na nízke priberanie nám doktorka predpísala B-Complex a Cebion kvapky na zvýšenie chuti do jedla. Pri oboch je však písané nevhodné do 3 rokov.

Sú tieto doplnky vhodné pre moje dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ideálne je dať mu Nutrolin B sirup, (to je B komplex, pre detičky od 6 mesiacov) - 2,5 ml (1/4 odmerky) 1x denne. Okrem toho môžete dávať na olovrant napríklad kváskový chlebík alebo bagetku (to by tiež mohlo zvýšiť chuť do jedla).

Vitamín C so zvýšením chuti do jedla nemá súvislosť, a preto by som v tejto indikácii nepodávala. Ak však chcete riešiť to, že by nepapal ovocie a zeleninku (ale píšete, že ovocie papá) a teda, že môže mať nedostatok tohto vitamínu, tak by sa mohol Cebion podávať 8 kvapiek denne. Ale myslím, že je to nateraz zbytočné.

Vitamín C totižto, ak prijmeme viac ako je telo schopné spotrebovať, tak vycikáme. A ak papká ovocie, tak určite by ho "iba navyše" vycikal.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas