Môžem dať syna zaočkovať i napriek soplíkom a manželovej pozitivite na Covid-19?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať a poradiť ohľadom očkovania proti pneumokokom. Syn má 15 mesiacov, čaká ho ešte tretia dávka Synflorixu, druhú dostal 20.1.2022. Keďže sme obaja s malým mali Covid-19, tak sa očkovanie odložilo. Tretiu dávku hexavakcíny už má syn za sebou, očkovali ho osobitne.

Synček má v súčasnosti trochu priesvitné soplíky a snažím sa ich odsávať. Nie je ich veľa. Čítala som, že soplíky nie sú kontraindikáciou. Ďalší problém je, že manžel bol tiež Covid-19 pozitívny a od prvých príznakov je izolovaný. Nie sme s ním v kontakte, všetko dezinfikujeme. Mali by sme mať aj protilátky, keďže sme Covid-19 tiež nedávno prekonali. Ak by som syna išla očkovať, bolo by to asi 10 dní od mužových prvých príznakov.

Môžem dať syna zaočkovať i napriek soplíkom a manželovej pozitivite na Covid-19?

Dokedy najneskôr by mala byť dieťaťu podaná tretia dávka očkovacej látky Synflorix?

Ďakujem

Dobrý deň,

doktorka si priamo pred očkovaním synčeka vyšetrí. Keď nebude javiť známky akútnej infekcie, zaočkuje ho.

Nie je stanovená hroná hranica pre podanie. Ideálne je stihnúť očkovanie do 15. mesiaca, teda najvyšší čas.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas