Môžem odmietnuť MMR vakcínu?

Zodpovedané
10. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom povinného očkovania proti osýpkam MMR vakcínou. Zatiaľ sme absolvovali všetky povinné očkovania, avšak mám dilemu ohľadom tejto vakcíny proti osýpkam.

Je naozaj nevyhnutná a bezpečná?

Môžem ju odmietnuť, ak mám výhradu vo svedomí a obávam sa reakcie dieťaťa po očkovaní?

Budú do predškolských zariadení prijímané deti iba povinne zaočkované?

Ďakujem

Dobrý deň,

vakcína je bezpečná a overená rokmi. Ak by boli čo i len najmenšie pochybnosti o jej bezpečnosti, bola by dávno vyradená.

Nevyhnutná nie je. Chráni však najzraniteľnejšiu vekovú kategóriu pred smrteľnými ochoreniami.

Odmietnuť ju môžete. Štátne škôlky na Slovensku zatiaľ berú deti aj neočkované. Súkromné si diktovať podmienky môžu "ako sa im zachce".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas