Musí piť 15-mesačné dieťa už aj kravské mlieko?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

mám 15-mesačného synčeka, od narodenia je dojčený a neskôr sme klasicky začali s príkrmom. Keď sme začali skúšať mliečne produkty, syn mal problém s bruškom, hlien a krv v stolici. Takto sa to vždy opakovalo aj po prestávke, tak som skúsila kúpiť bezlaktózové produkty. Tie mu problém nerobia. Syn teda jedáva bezlaktózový jogurt, cottage, tvaroh či maslo. Snažím sa, aby raz denne zjedol aj nejaké mliečne výrobky. Keďže ho stále dojčím na požiadanie, zatiaľ som neriešila potrebu dávať mu kravské mlieko a kaše robím s vodou.

Je nutné v tomto veku už piť aj kravské mlieko?

Mala by som už robiť kaše s mliekom?

Je vhodné bezlaktózové, ktoré nie je čerstvé, ale trvanlivé?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku je potreba mliečnych dávok cca 350 ml denne. S tým že pri dojčených deťoch nevieme určiť koľko mliečka vypijú, ale teda vieme, že niečo vypijú. Nejaké "extra" mliečne dávky v strave mať dieťa kvôli vápniku mať má, preto sa odporúčajú ďalšie mliečne dávky.

150 ml mlieka je ako 30 g jogurtu alebo ako 100 g jogurtu. Pokojne však bezlaktózového.

Ak by ste spravili mliečnu kašu z bezlakto mlieka + 1 jogurt + dojčenie, tak je to v poriadku a dennú dávku má naplnenú.

Celkovo jedinec nemusí mlieko piť - ale prijímať mliečne dávky ako také.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas