Ročné dieťa odmieta mlieko v akejkoľvek podobe. Mám ho pridávať do jedla?

Zodpovedané
20. máj 2022

Dobrý deň,

syn bude mať čoskoro 1 rok. Je dojčený, príkrmy papá rád, avšak stále sa aj dosť dojčí. Uplne odmieta mlieko a všetky mliečne výrobky. Skúsila som mu dať biely jogurt (3,8%), plátkovú mozzarelu, hotový príkrm s mliekom, detskú lučinu, maslo. Nezje ani na tenučko natrený chlieb. Chlieb inak suchý zje. Jogurt som skúsila 1 lyžičku s polkou popučeného banánu. Skúsila som ho miešať s ovocnými výživami a nechcel. Pár dní potom odmietal výživy, lebo sa bál, že tam bude jogurt. Maslo začal akceptovať len pred pár dňami a aj to len roztopené v obede. Doteraz to maslo ešte aj v jedle zacítil a nechcel ho jesť potom. Vezme do úsť mliečne, zatvári sa kyslo, alebo ho strasie a vypľuje. Takto sa tváril napr. aj pri jablku, maline. A teraz sa toho nemôže dojesť ako mu chutí. Ale mliečne nechce. Už to ani neochutná.

Ja mám alergiu na bielkovinu kravského mlieka, takže nejem nič mliečne. Ani bezlaktózové nemôžem.

Mám synovi kamuflovať mliečne do jedla (napr. jogurt, acidko do muffinov, ovsených cookies), alebo to akceptovať a skúšať mu len naďalej sem tam ponúkať?

Mäso, žĺtok a strukoviny jedáva. V rámci imuno okna zvracal len po vaječnom bielku. Po jogurte nemal reakciu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

akceptovať do pečeného koláčika je fajn alternatíva. Nasilu by som ho nenúkala. Je dojčený, takže má vápnika dosť (vy si dúfam hradíte 1000 mg vápnika denne).

Evidentne mu mliečne produkty nechutia, čo sa môže o mesiac dva zmeniť (ako to koniec koncov bolo aj pri jablku a malinách). Dovtedy je záchranou dojčenie.

Ak by nebol dojčený a nechcel by mliečne produkty, potom treba upozorniť pediatra a dopĺňať vápnik aj jemu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička