Nepredávkovala som dcérku vitamínom D?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

moja dcérka má 3 týždne. Od ukončeného 2. týždňa jej podávam vitamín D - DeVit. V ten istý deň som jej začala podávať na odporúčanie lekárky aj BioGaiu, lebo mala príliš vodnatú stolicu. Inak bola malá spokojná, nemala bolesti. Karta sa obrátila. Po piatich dňoch prišiel bruškabôľ. Stolica už nie je vodnatá, je skôr hustejšia - ako temperová farba. Uvažovali sme, či to nie je z toho DeVit. Čítala som, že zvykne z neho niektoré bábätká nafukovať. Od včera sme teda prešli na Jamieson. Dnes som sa ale dočítala, že v BioGaia je tiež D3 vitamín a dokonca rovnako 10 mikrogramov ako sa nachádza aj v jednej kvapke Jamieson. V Devit je tých jednotiek dokonca 12.

Nepredávkovala som dcérku vitamínom D, ak jej podávam denne 5 kvapiek Biogaia a 1 kvapku vitamínu D?

Ďakujem

Dobrý deň,

klasická BioaGaia neobsahuje vitamín D. Akú dávate dcérke? Ak by ste aj dávali viac vitamínu D, za takúto krátku dobu by ste ju nepredávkovali.

Na predávkovanie treba oveľa dlhšiu dobu a aj vyššie dávky, takže sa nemusíte báť. Navyše odporúčanie pre dávkovanie vitamínu D je 1 - 2 kvapky. Dávali ste ako keby 2 kvapky - takže ste boli úplne v pohode v rozhraní dávkovania.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas