Neublíži ročnému synovi absencia obilnín v jeho strave?

Zodpovedané
24. jan 2023

Dobrý deň,

môj ročný syn nechce jesť ani v jednom jedle kašu. Skúšala som všetky možné druhy, instantné aj mnou robené kaše z obilnín, ale neúspešne. Jedáva na raňajky ovocie, na posedenie zje aj pol banánu alebo celú mandarínku. Na obed zje kúsky mäsa so zeleninou a ryžou alebo cestovinou. Striedam mu rôzne druhy mäsa, raz za týždeň má aj teľacie. Väčšinou ale kuracie, morčacie, raz rybu. Na večeru sa mu snažím dávať zeleninové polievky, napríklad brokolicový krém, minestrone, paradajkovú či šošovicovú. Ale niekedy do neho už nič nedostanem, len materské mlieko.

Nebudú mu v strave chýbať obilniny, keďže cereálne kaše odmieta?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyslovene cereálne kaše pre dieťa v tomto veku ani nie sú odporúčané.

Kaše sú zdrojom oblinín a teda energie, teda ak synček pekne prospieva, energia mu nechýba. Navyše dostáva cestoviny, možno pečivo, do polievočky môžete občas prirobiť halušky - proste dostať obilniny doňho v inej forme ako v kašiach. Alebo napríklad spraviť banánové lievance (múka, vajce, banán), či ovsené vločky. AJ cestoviny viete kúpiť rôzne a nielen pšeničné. Aj pohánkové existujú.

Takže nie, obilniny mu nemusia chýbať iba za to, že odmieta kaše. Len je vhodné ich nahradiť iným obilninovým zdrojom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas