Je strava a priberanie môjho 17-mesačného syna v norme?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

mám 17-mesačného syna a už je minimálne 3 mesiace na rovnakej váhe. Má 96 cm a váži 13,5 kg. Snažím sa, aby bol jedálny lístok pestrý. Ešte nebolo jedlo, ktoré by odmietol.

* Raňajky: krajec chleba, Lučina/nátierka, zelenina, vajíčka, lievance, džem, jogurt, ovocie, ovsená/pšenová/ryžová kaša, orieškové maslo, ovocie (striedam každý deň)
* Desiata: ovocie
* Obed: cestovina/ryža/zemiaky/halušky, mäso, ryba, strukoviny, zelenina (zje cca 250 g)
* Olovrant: biely jogurt, lievance, krupica, domáci brumíci
* Večera: väčšinou krémová zeleninová polievka, príp. zvyšok obeda, alebo instantná kaša

Je potrebné, aby mal na obed dva chody - polievka a hlavné jedlo?

Zatiaľ vyzerá, že mu to stačí takto. Ešte nerozpráva a nedá najavo, či chce viac alebo nie. Papá, kým dávam.

Sú kaše na večeru občas v poriadku, alebo ich treba nahradiť normálnym jedlom?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľa mamičiek v tomto veku dáva už aj polievku a druhé. Resp. pred spaním polievku a po spánku druhé jedlo. Olovrant potom následne o hodinku - dve. Ide aj o to ako Vám to režimovo vychádza.

Kaše a aj polievka, či zvyšok obeda sú na večeru úplne v poriadku.

To, že má rovnakú váhu je spôsobené jeho rýchlym rastom a neustálym pohybom, ktorý batoľa v tomto veku vytvára. Od 1 do 2 roka väčšina detí priberie 1,5 až 2 kilá. Viac nie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička