Novorodenec nechce zaspať inak ako na prsníku. Je to v poriadku?

Zodpovedané
30. jún 2022

Dobrý deň,

mám skoro dvojtýždňového novorodenca. Cez deň sa veľa dojčí, niekedy vydrží na prsníku i hodinu, obzvlášť v tomto teple. Saje až kým ju to nezačne uspávať (zatiaľ zvyčajne iba papá alebo spí). Keď sa ho snažím dať odgrgnúť, tak sa mu to vôbec nepáči a zvyčajne si ani neodgrgne. Iba ju to preberie a hľadá prsník opäť (cucá moje rameno). Snaží sa prisať, je nervózny a nedá sa nijako upokojiť a uspať. Plače a dlho mi trvá kým ho opäť ukľudním (niekedy i niekoľko hodín) a aj to zaberie iba prsník.

Skúšali sme hojdanie na rukách, kidvak, fitloptu, spievanie, presun do postieľky a nič nepomáha. Jediné, čo ho zaujíma, tak to je prsník. Mlieka mám dostatok, malá sa prisáva, ťahá pekne a priberá.

Je v poriadku, nechať novorodenca zaspať na prsníku a potom bez odgrgnutia dať spať?

Ako inak uspať novorodenca?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to v ppriadku, veľmi veľa dojčených detí nepotrebuje odgrgnúť. Ak to nevadí jej (negrcia, nie je nespokojná, prdká), tak je to pre ňu aj takto bez odgrgnutia v poriadku. Uspávanie dojčením je prirodzené, nemusíte ho meniť. Ak máte ustálenú laktáciu, maličká sa pekne prisaje a Vy máte dostatok mliečka skúsila by som aj použitie dudlíka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas