Plač a nespokojnosť 6 týždňového synčeka. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
25. máj 2020

Dobrý deň,

máme 6 týždňového chlapčeka, ktorý je veľmi nepokojný a máva záchvaty plaču. Cez deň je veľmi náročné utíšiť ho, resp. uspať ho.
Dojčím ho a zároveň občas dokrmujem umelým mliekom.

Plače aj pri papaní, ak keď je nakŕmený a prebalený. Niekedy spustí len tak obrovský plač a nedá sa ukľudniť a ani uspať.

Má pravdepodobne reflux, lebo veľa grcká a pomaličky mu trávi. Aj po hodine niekedy stále vypustí z ústočiek natrávené kyslé mliečko. Keď v noci spinká, tak počujem ako mu pracuje bruško a črievka.

Máme sirup Gastrotuss, kvapky BioGaia a Espumisan.

Kedy mu uvedené doplnky zaberú?

Často sa vrtí a naťahuje a vydáva pri tom rôzne zvuky a potom sa rozplače. Zdá sa mi veľmi nespokojný a nepokojný.

Cez deň veľmi málo spinká a v noci paradoxne spí aj papá.

Mám sa znepokojovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

prípravky zaberú ak ich berie dieťatko pravidelne - to znamená Espumisan 5x denne, Gastrotuss pri každom papaní, Biogaia 1x denne. Zrejme pôjde o kombináciu koliky a môže aj o reflux.

V prvom rade sú potrebné nasledovné režimové opatrenia:

  • o každom papaní nechať dieťatko dobre odgrcnúť (aj keď to znamená 30-minútovú tortúru);
  • spánok dieťatka vo zvýšenej polohe hlavy (podložiť pod nohy postieľky dve knižky - na tej strane, kde má bábätko hlavičku);
  • dávať papať radšej častejšie a menšie dávky;

Okrem Gastrotuss sirupu by som vyskúšala pri každom dojčení dať aj Nutriton, prípadne aj vyskúšať antikolikové fľašky.

Kolikové obdobie zvyčajne trvá do 3.-4.mesiaca, je to ťažšie obdobie, ale každé obdobie raz skončí, takže treba to nejako skúsiť šťastlivo prečkať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas