Prečo máva trojročný synček záchvaty hnevu a zlosti?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

mám trojročného synčeka, ktorý ešte nerozpráva. Rozumie všetko. Rozumie pokynom, čo mu kážem urobiť. Rozozná farby a aj základné slovíčka. Povie mama, tata, baba. Neskladá vety, nepýta si čajík. Ukáže, prikývne.

Máv záchvaty hnevu a zlosti. Keď nie je po jeho a nerozumiem, čo sa snaží povedať, tak začne vrieskať, kričať, búchať. Už ma aj kopol. Nepomáha dohováranie a ani objatie. Ani ani skríknutie nepomáha.

Začal chodiť do jasiel. Vraj je to zlaté dieťa, pekne sa tam hrá a ani nekričí.

Prečo sa doma správa inak?

Keď sa s ním chcem hrať, maľovať si, tak to skončí krikom a hnevom.

Konzultovala som to s pediatrom. a jemu sa zdal v poriadku. Na neurológiu nás neposlal. Okrem neho mám ešte trojmesačné bábätko.

Ďakujem

Dobrý deň,

so synčekom je vhodná logopédia - objednajte ho. V tomto veku už sa s rozprávaním dá pekne pracovať a mohlo by to ísť rýchlo.

Čo sa týka správania sa synčeka, tak nemáte pocit, že sa synček viac začal zlostiť s príchodom nového súrodenca? Lebo je to pomerne typické, že deti to zasiahne (niektoré sa začnú pocikávať, prestanú jesť, iné majú záchvaty zlosti). Láskavý prístup by mu mal toto pre neho náročné obdobie uľahčiť.

Otázne je aj koľko času trávi pred telkou, tabletom, či mobilom. Určite by som tento čas pri zlostnom dieťati minimalizovala a naopak zaradila iné aktivity - knižky (pri uspávaní druhého dieťaťa napr albi pero), audiorozprávky či hru s farbičkami, legom.

Myslím, že ide skôro "psychologický" aspekt a nie neurologický. Taktiež by som na základe týchto informácii dieťa neodoslala na neurológiu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas