Prečo má trojročný synček v noci záchvaty hnevu a zúrivosti?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

náš trojročný syn máva v noci ako keby záchvaty. Je to niečo ako záchvat vzdoru, ale deje sa to v noci. Plače, kopá, zúri, nechce nás, chce nás, chce ísť, nechce ísť tam...

Už som skúsila rozprávať na neho, hladkať ho. Nič nepomáha. Pravdepodobne to má súvis so škôlkou, do ktorej začal chodiť od januára. Tento stav trvá tri týždne skoro každú noc. Niekedy to trvá 20 minút, inokedy aj 2 hodiny. Nočný des to nie je, lebo je pri vedomí. Ráno povie, že v noci plakal a že je už veľký chlap a viac plakať nebude.

Čo sa to deje s mojím synčekom?

Ako mu môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho čo popisujete, že sa to deje len v noci, prebudí sa zo spánku a následne je nejakú dobu bdelý predpokladám, že sa u synčeka začali objavovať nočné mory.

Pre nočné mory je typické, že sú nepríjemného charakteru. Dieťa si z nich často pamätá obsah, alebo má negatívne pocity následne ešte aj po prebudení. Po nočnej more deti môžu prežívať záchvaty rôzneho charakteru.

Pre nočné mory je často typický nejaký spúšťač, čo môže byť aj nástup do materskej škôlky. Často sú nočné mory len symptómom niečoho čo sa u dieťaťa aktuálne deje. Keďže sa objavujú počas tej fázy spánku kedy je mozog aktívny, tak je pravdepodobné, že dieťa si vtedy spracúva zážitky z dňa.

Podľa toho čo popisujete synček si obsah sna asi nepamätá, ale pamätá si negatívnu emóciu, ktorú mu sen priniesol. Skúste sa uistiť tak, že sa ho na to opýtate nepriamo - čo sa ti v noci snívalo, keď si spinkal? Nepýtame sa ho priamo, či mal nejaký zlý sen. Uvidíte čo vám povie. Ak sa aj o tom rozprávať nechce, rešpektujte to.

Synček si so svojimi emóciami nevie dať rady, preto by ste sa mu mali pokúsiť pomôcť rôznymi prostriedkami.
Ak by vám svoj sen prezradil je to len plus. Viete potom využiť nejakú preventívnu stratégiu, ktoré sú nižšie popísané.

Vo všeobecnosti je vhodné, aby dieťa malo nejaký spánkový rituál a rovnaký večerný režim. Nie je možné ho dosiahnuť zo dňa na deň, skôr v týždňoch. Napríklad večera (nie ťažko stráviteľná), umyť zuby, okúpať, pyžamo, krátka rozprávka, pusa na dobrú noc a spánok. Dobré je si aj pred spánkom spoločne spomínať na dobré chvíle cez deň a zažehnať preč tie zlé.

Je vhodné, aby sa dieťa prirodzene unavilo cez deň a malo by mať dostatok pohybových aktivít.

Pokiaľ má syn prežíva negatívne emócie, tak potrebuje vašu pomoc. Mali by ste byť pri ňom aspoň chvíľu. Pomenujte to, čo u neho vidíte. Vidím, že sa hneváš. Niečo ťa rozrušilo a pod. Mám pocit, že sa niečoho bojíš, niečo ťa vyrušilo zo spánku. ​Keď si emóciu pomenujeme, ľahšie ju potom aj spracujeme.

Hovorte mu som tu pri tebe. Môžete ho aj vziať do náručia, keď vám to dovolí. To, že to nezafunguje okamžite nie je problémom. Dôležité je, že to funguje po nejakom čase.
Pýtajte sa čo by mu pomohlo, možno vám sám dá nejaké návrhy.

Dajte mu nejaké návrhy aj vy. Pomohlo by ti keby zapneme malé svetielko? Môže to byť čokoľvek, hračka, vytvorenie imaginárneho nejakého hrdinu, ktorý za neho porazí zlé emócie. Môžete to urobiť napríklad z jeho obľúbenej hračky, prípadne spievanie (zistite, čo funguje).

Snažte sa, aby synček ostal vo svojej postieľke a využite prostriedky, ktoré by mu mohli pomôcť (pohladenie, stískanie, svetielko, spievanie). Opakujte mu - som tu pri tebe kým nezaspíš. Bol to iba sen. Chyťte ho za ruku a odprevaďte do postieľky. Môžete pred ním skontrolovať izbu a ubezpečiť ho, že je všetko v poriadku. Prípadne povedať nejaké kúzlo pre pekné sny. Je to na vašej fantázií a zistení, čo bude fungovať. Je potrebné skúšať.

Môžete ho požiadať, aby nakreslil čoho sa všeobecne bojí a čo ho hnevá. Podstatné je to, že vy potom tieto pocity môžete symbolicky pred spánkom roztrhať a lúčiť sa tak, že dnes ste to spoločne porazili a určite bude mať pekné sníčky.

Všímajte si celkové emócie a správanie syna aj cez deň. Komunikujte s učiteľkami zo škôlky ako syn zvláda adaptáciu, či nie sú nejaké problémy. Následne by ste mali spoločne hľadať stratégie ako synovi adaptáciu uľahčiť v prípade nejakých problémov.

V prípade, že by sa nočné mory objavovali často (niekoľkokrát do týždňa) ešte dlhšiu dobu, prípadne by boli nejaké zmeny v správaní aj cez deň, tak treba vyhľadať odbornú pomoc. Napríklad pediatra, psychológa.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička