Prečo sa nerobí preočkovanie na pneumokoky v 5. roku dieťaťa?

Zodpovedané
29. apr 2020

Dobryý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania.

Prečo sa nerobí preočkovanie na pneumokoky v 5. roku dieťaťa ( resp. v 6. roku), tak ako to je u hexavakcíny?

Ako dlho trvá ochrana pred pneumokokmi, ak bolo dieťa riadne očkované, čiže tretiu dávku malo v 13 mesiacoch?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pneumokoky (Streptococcus pneumoniae) sú príčinou závažných infekcií a aj úmrtí na infekciu u detí v prvých rokoch života - najnebezpečnejšie sú práve pre dojčatá a preto sa očkujú spolu s hexavakcínou v 3 dávkach do 1.roku života.

Preočkovanie proti pneumokokom u bežnej detskej populácie nie je preto potrebné vo vyššom veku, ochrana je plnohodnotná a nepredpokladá sa hrozba závažnej infekcie.

Ochorenia, proti ktorým sa očkuje hexavakcínou - záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne - si vyžadujú preočkovanie v 5.roku života.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas