Prečo sa stav mojej 3-ročnej dcérky zhoršil i napriek tomu, že užíva antibiotiká?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

moja 3-ročná dcérka má už 10 dní nádchu. Po 5 dňoch jej prišli výsledky zo steru a boli jej zistené infekcie moraxella, pneumokok a hemofilus. Už 5 dní užíva antibiotiká Cefixime, no zatiaľ vidím zmenu len k horšiemu. Dcéra začala dusivo kašľať, má nádchu a zelené hlieny. Teplotu nemá, akurát je dosť plačlivá a zadýchaná.

Prečo sa jej stav zhoršil, keď užíva antibiotiká?

Ďakujem

Dobrý deň,

možností je viac. Najviac sa prikláňam k tej, že antibiotiká nezabrali. Môže ísť pokojne o vývin ochorenia (virózy), aký by bol aj bez antibiotík. Baktérie sú v nose prítomné bez toho, aby spôsobovali ochorenie. To sa nedá povedať, treba ďalej pokračovať v liečbe.

Ak nie sú prítomné horúčky, zlý klinikcý stav dcérky v zmysle toho, že nemôže spať, jesť, je "bez nálady", tak liečiť symptómy - tolaeta nosa, inhalácie Vincentkou a niečo od kašľa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas