Predčasne narodené dieťatko nedvíha hlavičku a veľa plače. Aké vyšetrenie máme absolvovať?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

dcérka je narodená v 35. týždni + 2 dni (26.1.2023). Zatiaľ nedvíha hlavičku, na brušku má strašný záchvat plaču a tam sme skončili s posilňovaním. Celé to iba preplače.

Lekárka mi povedala, že to už musí vedieť a poslala nás aj na rehabilitácie. S cvičením to je hrozné. Celé ho preplače a vôbec sa nesnaží dvíhať hlavičku. Buď ju má do boku a len plače, alebo zarytú a tiež plače.

Je to normálne, že ju nedvíha a má takú reakciu?

Vraj by už mala džavotať veľa, no ona občas vidá nejaký zvuk. Pôrod bol ťažký a Apgar mala 2/7/7. Bola aj na JIS.

Ako môžem dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem aké informácie ste dostali od rehabilitačného pracovníka. Mal by Vám ozrejmiť stav bruška, či nie je prítomný hypotonus, oslabené bruško, diastáza a podľa toho pristupovať k cvičeniu.

U predčasne narodených detičiek sa orientujeme na korigovaný vek, nie na biologický.

Ak si ešte nedobehla váhu, je prirodzené, že bude "biologicky" pomalšie napredovať ako dieťa narodené v termíne.

Dieťatko plačúce na brušku je vhodné rehabilitovať. Ak sa Vám nezdá byť rehabilitácia dobre vedená, skúste možno inú.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas