Skoro trojročná dcéra odmieta jesť. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
26. sep 2020

Dobrý deň,

dcérka má o pár mesiacov 3 roky, no posledné týždne mi odmieta normálne jedávať. Polievky už vôbec, začala vyberať zeleninu (čo nerobila), nechce papať nič, ani obľúbené cestoviny. Vodu jej ponúkam neustále, takže smädná nie je. Večer a ráno pekne papá. Na desiatu si vie vypýtať sama od seba, ale ten obed, som z toho nešťastná, pretože varím každý deň a trápi ma, že nechce jesť. Zase ďalší problém o 3 v noci budík, každý deň, myslím že preto lebo je hladná, a zobudí sestru.

Druhá dcérka má má 2 zúbky, takže všetko pripisujem tomu.

Je možné, že keď je čas jedenia nevypije ani mlieko?

Pri kŕmení (umiestnená v stoličke) robí všetko, len nie otvoriť ústa. Žmolí sa rukami po celej tvári, vyrazí mi lyžičku z ruky. Proste katastrofa. Prvé príkrmy krásne papala. Domácej varenej zeleniny sa ani nedotkne. Skúsila som aj pohár z obchodu, ale nezje ani polovicu. Vody sa napije snáď za deň ani 100 ml nevypije Od rána, ako otvorí oči len plače pokým nejde znovu spať.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že nočné budenie je v dôsledku nedostatočného papania cez deň. Príkrm na obed je dôležitý, nakoľko obsahuje mäsko a v ňom sú živiny, ktoré dcérka potrebuje.

Keď opisujete, že žmolí tváričku, nie je príliš unavená na jedenie? skúste jej o hodinu skôr ponúknuť obed. Príkrm do nej nedávať nasilu, naservírovať jej ho na stolček pred stoličku a nech si berie sama.

Prechodne môžete skúsiť kúpiť Pediakids na podporu chuti do jedla.

Ak by sa stav nelepšil do týždňa, navštívte lekárku, nech dcérku vyšetrí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas