Skoro trojročný syn má už rok salmonelózu. Je postup našej lekárky správny?

Zodpovedané
2. apr 2020

Dobrý deň,

môj synček bol v marci 2019 hospitalizovaný kvôli salmonelóze. Prešiel rok a on ma stále zlé stery a stále ju má. V júni bude mať 3 roky. Nemá žiadne ťažkosti. Naposledy sme boli na ster v marci a teraz máme ísť v júni.

Je takýto postup správny?

Nemala mu pediatrička dať antibiotiká, resp. urobiť odber krvi?

Nemôžu sa mu poškodiť iné orgány?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite nemala dávať ani ATB ani nič iné. Ster býva pozitívny pokojne dlhodobo, neznamená to však, že má aktívne ochorenie ani že by mal mať nejaké problémy do budúcna (v zmysle, že nemôže nastúpiť do škôlky atď). Postup je správny. Problémy by nemali byť.

Antibiotiká sa u detí dávajú výnimočne pri Salmoneovej enteritíde, ak je veľmi zlý priebeh (krvavé hnačky spôsobujúce dehydratáciu, sepsu, vysoké teploty, rozvrat vnútorného prostredia).

Inak si detičky vystačia s probiotikami a diétou, nechceme ich predsa zbytočne zaťažovať antibiotikami, ktoré budú potrebovať v iných prípadoch a nemuseli by účinkovať, ak by sme ich používali viac ako je nutné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas