Spôsobuje vodnatú stolicu u novorodenca nesprávne zvolené umelé mlieko?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

moja dcérka má len 10 dní a je na umelom mlieku. V nemocnici 2 dni hladovala a potom dostávala Nutrilon Profutura z fľašky. Doma jej dávam Nutrilon Advance. Najskôr začala viac papať a aj sa viac vyprázdňovať, čo je podľa lekára v poriadku. Stolica bola klasická kašovitá, praženicová.

Posledné dni pozorujem u nej menej kašovitej stolice a má ju skôr riedku, resp. až úplne vodnatú. Zdá sa mi to príliš, toľko vody. Už má aj bolesti bruška, v najhoršom používam rektálnu rúrku. Uvažujem nad prechodom na Sunar.

Môže to byť tým mliekom?

Aké iné umelé mlieko by ste mi odporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to nie je vyslovene stolica, ktorá sa celá vpije do plienky, ale je čosi vodnatejšia a dcérka prospieva na váhe, nie je spavá, plienky sú pravidelne pocikané, tak by to nemusel byť problém. Bolesti bruška môžu byť aj na vrub začínajúcich kolík.

Ak zmeníte mlieko a problémy budú pretrvávať, zamyslela by som sa, či nemôže ísť o prejavy alergie na bielkovinu kravského mlieka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas