Spôsobuje zlatý stafylokok zadné soplíky?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom štvorročného syna, ktorý nebýva chorý, ale často máva nádchu. Niekedy aj každý mesiac. Aj teraz mal nádchu, bol bez teploty. Zo začiatku mal upchatý nos, potom sa mu spustil biely sopeľ a cca 8 dní bolo po nádche. No už asi tretíkrát po sebe mu zostal zadný sopeľ. Úplne fufne akoby mal plný nos, ale nevyfúka už skoro nič. Vzadu mu tečú sople do hrdla a chrapčí aj v noci.

Naposledy mu to aj samé odznelo, ani som nešla k doktorke. Teraz je to intenzívnejšie. Raz sa sťažoval, že ho bolia oči vnútri, keď mu kážem fúkať nos.

Ale len raz a odvtedy už sa nesťažoval. Ešte podotknem, že má od narodenia vždy vo výtere z nosa, alebo hrdla zlatého stafylokoka. Doktorka ho nelieči, vraj je to normálny jav.

Spôsobuje zlatý stafylokok zadné soplíky?

Môže mať veľké mandle?

Ako mu môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno deti bývajú osídlené všakovakými baktériami (napr.aj zlatým stafylokokom) a tie sa liečia iba keď spôsobujú teplotové ochorenie so zápalovou aktivitou - nie pri "obyčajnej" nádche. Takže liečba stafylokoka nie je nutná.

Vo Vašom prípade je potrebné synčeka naučiť konvičkovať sa.

Prikladám video https://www.rhinohorn.sk/video/ - konvička sa dá kúpiť v takmer každej lekárni a naozaj pomáha na dennú očistu nošteka, deti nemávajú také časté nádchy a problémy s zahlienením.

Čo sa týka zväčšenej nosnej mandle, príznaky sú skôr chrápanie v noci, dýchanie cez ústa, častejšie zápaly stredného ucha, angíny.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas