Sú v poriadku vysoké hodnoty protilátok po mononukleóze?

Zodpovedané
28. júl 2022

Dobrý deň,

5-ročná dcérka prekonala v marci tohto roka mononukleózu. Mala zväčšené lymfatické uzliny a slezinu. Slezina sa už upravila, uzliny má ešte zväčšené.

Boli sme už trikrát na odbery krvi a stále má hladiny protilátok vyššie ako 600. Neklesajú.

Je to v poriadku a je to bežné?

Na kontrolu ideme až o pol roka.

Ďakujem

Dobrý deň,

protilátky typu IgG môžu byť vysoké, svedčia o prebehnutí ochorenia. Sú tzv. pamäťové - a budú prítomné po celý život. Typu IgM svedčia pre aktuálne ochorenie, tie by už nemali mať stúpajúcu tendenciu.

Pokiaľ sú v poriadku pečeňové testy a na sone slezina a pečeň, nevidím dôvod na (skoršiu) kontrolu protilátok.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas