Súvisí zákláňanie hlavičky so zvýšeným svalovým napätím?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 9-mesačnej dcérky. Keď je dlhšie na brušku, tak zvyčajne večer niekedy zakláňa pravidelne hlavičku dozadu. Zvyčajne to robí vtedy, keď je už unavená pred spánkom. Je predčasne narodená o 3,5 týždňa skôr, preto nechcem nič zanedbať.

Keď ju uspávam na rukách a hnevá sa, že ide spať, tak sa zakláňa do luku.

Je to v poriadku?

Môže mať zvýšene svalové napätie, alebo mať preťaženú nervovú sústavu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zakláňanie do luku pri jedovaní je normálna reakcia dieťaťa ako vyjadruje nesúhlas s tým, čo sa s ním aktuálne deje.

Nakoľko inak zakláňa na podložke hlavu iba večer, tak predpokladám, že je už unavená a nedávala by som do súvisu s ničím iným. Ak to však robí aj cez deň, bola by vhodná konzultácia detského fyzioterapeuta, aby skontroloval psychomotorický vývin.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas