Treba opakovaný zápal močových ciest u trojročnej dcérky liečiť antibiotikami?

Zodpovedané
15. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky, ktorá sa prednedávnom vyliečila zo zápalu močových ciest antibiotikami. O cca 2 týždne sa jej to zase vrátilo. Teploty nemá, ale pocikáva sa. Často ciká, ale málo a pri močení sa sťažuje na bolesť bruška.

Treba to znova liečiť antibiotikami?

Čo máme urobiť, aby sa jej to už nevracalo?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak je potvrdený zápal močových ciest tak určite je treba preliečiť. Ešte o to viac, že sa opakoval.

Neviem, či ste zaniesli moč na kultiváciu cestou pani doktorke. Ja by som v tomto prípade, určite chcela kultivačný výsledok, aby som vedela, či zvolené ATB boli správne a teda či to nie je príčinou opakovaného zápalu. Kúpiť je na 100% vhodné aj brusnicový extrakt, ktorý pri každom náznaku zápalu močových ciest odporúča nefrologická spoločnosť (aj pre dospelých) - pre deti je to prípravok Urinal sirup, v prípade dcérky 2x denne po 5 ml. Doužívať ho komplet celý.

V prevencii okrem úplného doliečenia je vhodná hygiena najmä po stolici, ale aj po každom cikaní. Utierať dcérku spredu dozadu nie naopak (aby sa nezaniesli baktérie z okolia konečníka k močovej rúre čím dochádza najčastejšie k infekcii).

Okrem Urinal sirupu pri ATB určite dcérke nasaďte aj probiotiká (s rozostupom aspoň hodiny). Odporúčam Probiofix.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas