Ako liečiť opakované zápaly močových ciest u 10 ročnej dcérky?

Zodpovedané
21. okt 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má 10 rokov a asi od 8. rokov trpí na opakované zápaly močových ciest. Za cca 2,5 roka sa jej to zopakovalo 4 - 5 razy. Naposledy pred dvoma týždňami. Predtým v zime.

Upozornila ma, že ju to pri močení bolí a dala som jej ocikať indikačný papierik, ktorý hneď signalizoval krv v moči. Pri predchádzajúcom ráze išla bez nejakých príznakov na wc a rovno močila čistú krv.

Vždy dostane Biseptol.

Ako sa dá predchádzať zápalom močových ciest u dieťaťa?

Dcére zdôrazňujem, že pitný režim je dôležitý.

Aké vyšetrenia by mala dcérka podstúpiť?

Môže to ovplyvniť je schopnosť mať deti v budúcnosti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

doporučujem Vám bezodkladne absolvovať vyšetrenie v špecializovanej ambulancii urológa, kde sa cielene odoberá moč na kultivačné vyšetrenie a realizuje sa ultrasonografia obličiek.

Podľa výsledku je indikovaný ďalší postup.

Okrem pitného režimu je dôležitá aj správna hygiena - predovšetkým správne sa utierať po toalete. Dcéru treba poučiť o utieraní spredu dozadu.

Pekný večer Vám prajem.

Prajem Vám krásny deň,
MUDr. Petra Vinceová