Z čoho vznikla E.coli v moči bábätka?

Zodpovedané
28. jan 2022

Dobrý deň,

môjmu skoro pol ročnému synčekovi bola zistená E.coli v moči (mal horúčky do 39°C a CRP 86). Má nasadené antibiotiká Unasyn.

Z čoho môže mať baktériu v moči?

Prenieslo sa mu to zo stolice?

Môže byť na príčine náš pes, ktorý s nami žije v byte?

Môže by problém aj to, že mu nesťahujeme predkožku a iba povrchovo umývame genitálie?

Synček mával od Vianoc problém so stolicou. Nevedel sa vyprázdniť aj niekoľko dní.

Ďakujem

Dobrý deň,

baktéria E. Coli je baktéria, ktorá je bežná pre výskyt v gastrointestinálnom trakte. Pri vylučovaní stolice sa teda dostáva do plienkovej oblasti, ktorá zahrňuje aj vchod do močovej sústavy. Pokiaľ sa baktéria dostane do močovej sústavy, kam nepatrí, tak spôsobuje ochorenie močového traktu. U detí je to často pyelonefritida - zápal obličiek. Antibiotiká + probiotiká (Probiofix imun) + prísna hygiena (časté prebaľovanie, aby stolica nebola v plienke a dôkladná hygiena).

Ochorenie nesúvisí so sťahovaním predkožky. Je v poriadku, že robíte ako robíte. Ak je synček plne dojčený, tak stolica nemusí byť prítomná aj týždne a nie je to "problém". Ak je na UM, alebo už má zavedené príkrmy, tak to "problém" je. Probiotiká, ktoré budete užívať pri infekcii by mohli pomôcť aj tomuto problému. Vyberte určite 2 balenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas