Ako pomôcť 13-ročnému synovi, ktorý má Aspergerov syndróm a depresiu?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

náš 13-ročný syn má Aspergerov syndróm. To by sme možno ešte vedeli zvládnuť, ale má aj depresie trvajúce viac ako rok. Chvíľu je lepšie, chvíľu horšie.

Chodíme k psychiatričke do Bratislavy. Berie Sertralin. Lekárka ho videla naposledy v októbri, teraz máme ďalší termín 5.3.2024. Má toho veľa. Keď boli naozaj veľké problémy, tak som s ňou hovorila len telefonicky. Napísala mu ďalšie 3 druhy liekov, ktoré mu nezapasovali. V škole mi odporučili, aby som ho hospitalizovala v Nitre na psychiatrii. Chcem synovi pomôcť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Nevieme nakoľko vážny je synov stav a či by mu hospitalizácia pomohla. Rodičia sa k nej zvyčajne uchyľujú vtedy, ak je dieťa závislé od nejakej látky, alebo agresívne voči svojmu okoliu, niekedy voči sebe. Tu je rozhodnutie na Vás, nakoľko syna najlepšie poznáte a viete, či by mu to pomohlo, alebo naopak ublížilo. Dôležitý je samozrejme aj jeho názor, nakoľko má 13 rokov a predpokladáme, že dokáže odkomunikovať svoje potreby.

Kým sa rozhodnete, skúste pouvažovať ešte o nejakých možnostiach:

  • Psychoterapia: Píšete len o psychiatričke. V prípade osôb s AS je však dobrá aj kombinácia s psychoterapiou u skúseného psychológa. Samozrejme, medikamentózna liečba je často potrebná, ale ak sa podporí aj psychoterapiou, výsledky sú lepšie. Psychológ môže so synom pracovať na príčinách jeho depresií, postupoch, ktoré robiť, keď má horšie obdobie a podobne.
  • Terapie alebo aktivity: Každému vyhovuje niečo iné. Spoločne so synom skúste nájsť terapie alebo aktivity, ktoré by mu pomohli získať cieľ do budúcnosti, motiváciu a schopnosť ovládnuť negatívne pocity.
  • Skúste dať synovi skontrolovať krvný obraz: Často sa pri PAS na to zabúda, ale niekedy môže zhoršovať psychický stav aj nedostatok niektorých vitamínov (napr. D) alebo hormonálna nerovnováha. To je v synovom veku možné, nakoľko sa nachádza práve v období puberty.

Ak nič z menovaného nepomôže a bude nutná hospitalizácia, uvedomte si, že syna milujete a chcete pre neho len dobre. Pre uistenie správnosti rozhodnutia sa môžete napr. aj viac informovať o tom, ako to pri hospitalizácii prebiehala. Lepšia informovanosť v nevyhnutnom prípade pomôže aj synovi.

V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.