Ako zvládať obdobie vzdoru u 3-ročného syna?

Zodpovedané
19. okt 2023

Dobrý deň,

potrebujem poradiť ohľadom 3-ročného syna, ktorý od septembra navštevuje MŠ. Už dlhší čas má "obdobie vzdoru". Vždy, keď nie je niečo po jeho, tak je zle. Začne sa hnevať, plakať, vrieskať, hodí sa o zem, veľakrát nás aj buchol. Ide to až do amoku. Keď mu nechcem dať viac sladkostí, tak začne plakať, vrieskať, beží do inej miestnosti a buchne za sebou dvere. Trvá to až dovtedy, pokiaľ neprídem za ním a ukľudním ho tým, že ho objímem. A potom mu znova vysvetlím, že prečo nemôže zjesť veľa sladkostí.

Je viac citlivý, tak sa snažíme na neho ani nekričať. Keď sa nám párkrát stalo, že sme na neho zvýšili viacej hlas alebo na dcéru, tak začal plakať. Začal robiť aj ako keby také naschvály - rozleje vodu po stole. Keď mu niečo padne na zem, nechce to zdvihnúť a podobne.

Ako máme doma postupovať v takýchto prípadoch?

Čo by mu pomohlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Vek a synove prejavy naozaj poukazujú na obdobie vzdoru, ktoré je typické sebauvedomovaním sa dieťaťa. Pre rodičov je náročné tým, že dieťa nielenže dokáže spoznať svoju tvár v zrkadle, reaguje na meno a začína hovoriť v prvej osobe, ale najmä tvrdohlavým presadzovaním si svojich túžob a potrieb. Tie kladie nad všetko ostatné.

Je viditeľné, že syna dobre poznáte a dokážete ho upokojiť. Tiež je správne, že ho najprv upokojíte, až potom s ním komunikujete o probléme. V amoku deti niekedy ani nepočujú. Nie to, aby ešte rozmýšľali o tom, čo hovoríte. Vás postup by sme ešte doplnili stanovením a vysvetlením pravidiel, aj na situácie, kedy je nahnevaný. Napr. vysvetlite mu, že takéto správanie vás robí smutnou a je Vám to veľmi ľúto. Spoločne nájdite správny model ako môže vyjadriť svoj hnev alebo frustráciu bez ničenia vecí alebo útokov.

Práve v tomto veku je potrebné nastaviť pravidlá - mantinely, ktoré sa musia vždy rešpektovať. Napr. "kope sa len do lopty". To je potrebné zaviesť aj pri naschváloch, ktoré spomínate. Vysvetlite mu rozdiel medzi nehodou a úmyselným nesprávnym konaním. Musí poznať rozdiel, aby si uvedomil nevhodnosť konania. Určite to nebude rýchle, ani jednoduché, ale stanovenie pravidiel a ich vzájomné rešpektovanie vám všetkých pomôže.

Súčasne ho naveďte k tomu, aby svoju chybu, vždy napravil. Ak napr. niečo vyleje, či už omylom, alebo schválne, vysvetlite mu, že je to potrebné utrieť. Ponúknite mu pomoc, ale neurobte to vy. Následne ho pochváľte. Vždy do však musí urobiť. Ak odmietne, odoprite mu niečo, čo chce robiť on. To bude asi tá najťažšia časť, ale upevnia sa tak jeho návyky.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.