Ak by som otehotnela a porodila v roku 2025, bude sa mi materské počítať z roku 2024?

Zodpovedané
9. apr 2024

Dobrý deň,

s manželom plánujeme 2. bábätko, aktuálne som na RD, dcérka v októbri tohto roka dosiahne 3 roky. To znamená, že v septembri (dcérka by mala nastúpiť do škôlky) mám v pláne nastúpiť do práce, v ktorej som pracovala aj pred prvým pôrodom a pracovný pomer stále trvá.

Ak tomu správne rozumiem, tak ak by som otehotnela a porodila by som v roku 2025, MD sa mi bude počítať z predchádzajúceho roku, t.j. 2024, teda len z tých pár odpracovaných mesiacov?

Ak áno, tie 4 odpracované mesiace sa budú priemerovať 12 mesiacmi (celý rok) alebo len tými 4 odpracovanými mesiacmi?

V prípade, že by som otehotnela pred nástupom do práce (v čase RD) a nenastúpila by som do práce, ale na PN, mala by som nárok na dávku PN a z čoho by sa mi vypočítala výška materskej dávky?

Je nejaká možnosť, aby mi dávku materskej vypočítavali z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu alebo aby som dostávala dávku minimálne takú ako pri 1. materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste sa vrátili naspäť do zamestnania počas roku 2024 a na novú materskú materskú by ste išli v roku 2025, rozhodujúcim obodobím (RO) by bol rok 2024. Z tohto RO by sa vylúčili dni na RD, zostali by iba odpracované dni.

Ak by ste nastúpili hneď po skončení RD na PN, a na PN by ste zostali do nástupu na materskú (v roku 2025), tak by bolo rozhodujúce obdobie tiež rok 2024, a ak by ste nemali v 2024 žiadny príjem, tak by zamestnávateľa požiadala SP o pravdepodobný príjem, ale zároveň materská by nebola nižšia ako tá predchádzajúca.

S prianím pekného dňa,
Lenka