Ak by som ukončila pracovný pomer, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala, či mám nárok na dávku v nezamestnanosti ak by som sa evidovala na úrade práce s tým, že od roku 2020 som bola na MD a RD do apríla 2023. Od apríla (súbežný prechod - do zamestnania som zatiaľ nenastúpila) som na PN-ke zo zdravotných dôvodov až doteraz.

Predpokladaný nástup do práce mám od 15.1.2024, ale uvažujem o ukončení pracovného pomeru, nakoľko mi druh práce pri dieťati nevyhovuje, najme časovo. Rada by som si našla novú prácu, ale počas tohto obdobia by som nerada prišla o príjem.

Ak by som za mojich podmienok ukončila pracovný pomer, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Z akého obdobia by mi bola vypočítaná?

Zamestnaná som na dobu neurčitú od roku 2017 na plný úväzok.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. To by ste mali splniť.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak ste v rozhodujúcom období dvoch rokov predchádzajúcich dňu zaradenia do evidencie namali žiadny vymeriavací základ (nemali ste príjem a neboli ste iba na rodičovskej dovolenke), v takomto prípade sa denný vymeriavací základ určí z minimálneho vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka