Budem mať nárok na nemocenské a podporu v nezamestnanosti po podpísaní dohody o skončení pracovného pomeru?

Zodpovedané
18. dec 2023

Dobrý deň,

podpísala som dohodu o skončení pracovného pomeru k 31.12.2023, nakoľko zamestnávateľ znižuje počty zamestnancov.

Zamestnaná som bola od roku 2007 až doteraz s tým, že od roku 2017 som bola na materskej a následne na rodičovskej dovolenke a znovu na materskej a rodičovskej /reťazový pôrod/. Po druhom dieťati som sa do práce vrátila 8.1.2023 po ukončení rodičovskej dovolenky. Pracovný pomer mi však stále trval od toho roku 2007. Kvôli zdravotným problémom však potrebujem ísť na PN, zrejme na mesiac - dva.

Je jedno, či pôjdem na PN ešte teraz koncom decembra pokým mi trvá pracovný pomer, alebo v ochrannej lehote do 7.1.2024?

Budem mať nárok na nemocenské a následne, ak napríklad po 2 mesiacoch ukončím PN a zaevidujem sa na úrade práce, budem mať aj nárok na dávku v nezamestnanosti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na PN aj počas trvania pracovného pomeru, aj po jeho skončení do 7 dní z ochrannej lehoty, nakoľko už ste sa po RD už vrátili na svoje pôvodné pracovné miesto a máte teda aktívne nemocenské poistenie.

Takisto budete mať po skončení PN nárok na dávku v nezamestnanosti. Obdobie rodičovskej dovolenky sa započíta do potrebných dní poistenia v nezamestnanosti, keďže v danom období pracovný pomer stále trval.

S prianím pekného dňa,
Lenka