Aké mám povinnosti voči sociálnej a zdravotnej poisťovni po skončení pracovného pomeru dohodou?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

1.11.2022 mi končí rodičovská dovolenka. 2.11.2022 čerpám dovolenku a 2.11.2022 mám ukončenie pracovného pomeru na dohodu. Potom sa hlásim na úrad práce.

Aké mám povinnosti voči sociálnej a zdravotnej poisťovni?

Musí ma zamestnávateľ prihlásiť do sociálnej poisťovne, prípadne zdravotnej poisťovne na ten jeden deň a potom odhlásiť?

Viem si to overiť, či ma zamestnávateľ prihlásil?

Ako to bude s odvodmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

iba zamestnávateľ má povinnosti voči poisťovniam.

K 1.11.2022 Vám nahlási do SP prerušenie - koniec rodičovskej dovolenky a do SP aj ZP k 2.11.2022 odhlášku - ukončenie pracovného pomeru. Odvody vypočíta a aj odvedie on.

Vy si môžete overiť plnenie všetkých týchto povinností, a to buď elektronicky alebo priamo v pobočke sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa vedie individuálny účet poistenca a umožňuje prístup k informácii o jeho zmenách.

Viac o elektronickom účte poistenca nájdete v linku:
https://www.socpoist.sk/elektronicky-ucet-poist...

S prianím pekného dňa,
Lenka