Ako dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

od 6.7.2023 som SZČO, dobrovoľné poistné si neplatím. Od 1.7.2024 už budem mať povinnosť platiť. Zistila som, že som tehotná. Druhé dieťa sme zatiaľ ešte neplánovali, preto som na to nebola pripravená. Termín pôrodu mám 4.10.2024.

Je nejaká šanca ako dosiahnuť tých 270 dní nemocenského poistenia?

Mám si začať platiť dobrovoľné poistné a popritom sa zamestnať?

Ďakujem

Dobrý deň,

na dobrovoľné poistenie by Vás nezaregistrovali, pokiaľ by ste sa zamestnali.

Aby sa Vám násobili dni, vtedy môže ísť o súbeh trvalého pracovného pomeru + ďalšieho pracovného pomeru s kratším úväzkom. Takisto trvalý pracovný pomer + dohoda s nemocenským poistením (s pravidelným príjmom). Alebo SZČO (odvody už budete platiť od 07/2024) a popritom pracovný pomer, alebo dohoda s pravidelným príjmom.

Neuvádzate, čo bolo pred založením živnosti, či ste nemali iné nemocenské poistenie. Mohlo by sa započítať aj to, sleduje sa obdobie dva roky pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka