Ako dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia?

Zodpovedané
21. feb 2024

Dobrý deň,

prosím o radu. Som na predĺženom rodičovskom príspevku, v minulom roku som nemala TPP. Iba dohody o vykonaní práce a pracovnej činnosti, z ktorých som zistila, že mi nešlo nemocenské poistenie, nakoľko som ID. Teraz od 1.2.2024 som sa zamestnala na TPP. Zároveň mám dohodu o pracovnej činnosti na 40 hodín mesačne, z ktorej mi opäť nejde nemocenské poistenie a nárok na predĺžený RP mi stále trvá. Otehotnela som. Termín pôrodu vychádza koncom septembra.

1. Môžu ma v skúšobnej dobe vyhodiť z dôvodu tehotenstva, ktoré som ku dňu podpisu zmluvy nemala potvrdené?

2. Ako dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia, keďže dohody sa mi za minulý rok podľa pracovníčky SP nezapočítavajú, nakoľko nebolo uhrádzané NP z dôvodu ID?

Počítal by sa mi súbeh poistení z viacerých zamestnaní súbežne?

Ako dosiahnuť dohodu, z ktorej by mi išli odvody napriek ID?

3. Vznikne mi pri aspoň 90-dňovom odvádzaní z TPP nárok na materské?

4. Ako viem získať najvyššie materské pri minimálnych odvodoch do SP?

5. Vznikne mi nárok na tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpovedám na otázky.

1. Zamestnávateľovi je potrebné oznámiť tehotenstvo písomnou formou aj s lekárskym potvrdením.
Zamestnávateľ nemôže s tehotnou zamestnankyňou skončiť pracovný pomer výpoveďou (iba vo výnimočných situáciách), keďže sa na ňu podľa zákona vzťahuje ochranná doba.

2. Z dohôd pri ID sa neplatí nemocenské poistenie. Nemocenské poistenie sa platí pri ID z TPP. Sskúste si nájsť zamestnanie na pracovnú zmluvu so skráteným úväzkom s minimálnym príjmom, len aby sa odvádzali odvody na nemocenské poistenie a Vám sa dni z tohto pracovného pomeru započítali. Môžete mať aj dve pracovné zmluvy naraz, súbežne dni by sa z oboch zmlúv započítali 2x.

3. Áno, ak by aj druhý pracovný pomer trval dlhšie ako 90 dní (bez PN, OČR), mohlo by ísť aj o súbeh.

4. Aby vznikla vyššia materská, tak aj odvody musia byť k tomu adekvátne a nie minimálne.

5. Tehotenské pravdepodobne nie. Museli by ste byť nemocensky poistená 270 dní za posledné dva roky v 13. týždni tehotenstva.

S prianím pekného dňa,
Lenka