Ako dosiahnuť nárok na druhú materskú po skončení pomeru na dobu určitú?

Zodpovedané
20. jún 2023

Dobrý deň,

bola som zamestnaná nepretržite viac ako 2 roky do 23.8.2022 na dobu určitú u ďalšieho zamestnávateľa.

9.12.2021 som nastúpila na MD s 1. dieťatkom. Na začiatku augusta 2022 som ešte bola na rodičovskej dovolenke a 23.8.2022 môj pracovný pomer skončil.

Ak by sme mali druhé bábätko v najbližšej dobe do 270 dní nemocenského poistenia, rátalo by sa aj obdobie prvej materskej?

Alebo by sa rátalo úplne celé obdobie az do 23.8.2022?

To znamená, že keby mi nárok na materské vznikne napr. 30.5. 2024, tak mi stačí sa niekde zamestnať aspoň na 90 dní u nového zamestnávateľa, keď otehotniem?

Tak, aby som mala nárok na novú materskú.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

počas rodičovskej ste mali nemocenské poistenie prerušené. Pri skončení pracovného pomeru, pokiaľ sa nanovo neaktivovalo nemocenské poistenie napr. čerpaním dovolenky, tak nemocenské poistenie zaniklo ku dňu začatia RD.

Pokiaľ ste pred skončením pracovného pomeru čerpali dovolenku, tak nemocenské poistenie Vám zaniklo ukončením pracovného pomeru. Overte si ako to bolo vo Vašom prípade, treba zistiť kedy Vám nemocenské poistenie zaniklo.

Ak Vám nemocenské poistenie zaniklo 23.08.2022 - bude sa počítať do ukončeného nemocenského poistenia aj RD do spadajúceho obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka