Ako máme v tomto prípade vystaviť faktúru?

Zodpovedané
24. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa spýtať poradiť ohľadom vystavenia faktúry.

Sme akciová spoločnosť, platiteľ DPH. Prenajímame priestory občianskemu združeniu, ktoré nie je platcom DPH. Nájomné bude bez DPH, čo som sa dočítala.

Ako postupovať pri fakturácii za energie (kúrenie, elektrina)?

Dohodnutý je paušál, nie platba podľa skutočného odberu elektriny. Fakturácia bude na mesačnej báze.

Ako v tomto prípade vystaviť faktúru?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nájme nehnuteľnosti nezdaniteľnej osobe prenajímateľ nájom oslobodí, bude bez DPH.

V prípade refakturácie energií sa uplatní DPH, a to aj voči nezdaniteľnej osobe. Môžete ako podklad poskytnúť napr. faktúru od elektrárne. Aj fakturácia záloh (paušálu) za energie je predmetom DPH. Len sa napokon vykoná vyúčtovacia faktúra po obdržaní vyúčtovania z druhej strany.

Vy síce službu neposkytujete, ale príjmete ich od dodávateľov, od ktorých dostanete faktúru a následne toto dodanie poskytnete odberateľovi – nájomcovi. Kvôli tomuto sa vždy uplatňuje DPH.

S prianím pekného dňa,
Lenka