Ako opraviť faktúru pri prenose daňovej povinnosti?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

sme slovenská spoločnosť, platitelia DPH. Vystavili sme faktúru na službu, ktorá bola vykonaná na Slovensku. Faktúra bola vystavená bez DPH s textom "Prenos daňovej povinnosti", ale fakturovaná do Čiech, českej spoločnosti (platitelia DPH).

Ako opraviť faktúru zo 6. mesiaca?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate o akú službu išlo, ale platí: Ak je príjemcom služby zdaniteľná osoba, miesto dodania sa určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH: miestom dodania služby je miesto, kde má táto zdaniteľná osoba sídlo alebo miesto podnikania alebo prevádzkareň, pre ktorú sa služba poskytuje. Ak má odberateľ (zdaniteľná osoba) usadenie - sídlo v inom členskom štáte – je miesto dodania služby iný členský štát. Vy vystavíte faktúru bez slovenskej DPH a uvediete na faktúru poznámku, že sa jedná o „Prenesenie daňovej povinnosti". V § 16 zákona o DPH sú upravené špecifické pravidlá pre určenie miesta dodania služby.

Neviem čo presne potrebujete opraviť. Ale podľa toho čo popisujete a nemalo byť prenesenie daňovej povinnosti - opravnú faktúru uvediete do kontrolného výkazu do časti C.1. za zdaňovacie obdobie, v ktorom opravnú faktúru vyhotovíte, opravíte účtovanú sumu na pôvodnej faktúre na základ dane a daň a stornuje text „prenos daňovej povinnosti“. Zároveň podáte dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom ste dodali predmetné služby a odvediete z nich daň.

S prianím pekného dňa,
Lenka