Ako sa počíta výška podpory po skončení rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
8. jún 2023

Dobrý deň,

v októbri mi končí rodičovská dovolenka a naďalej ostávam doma s dieťaťom, keďže do škôlky ešte nejde. Buď ostanem ďalej na neplatenej rodičovskej, alebo dám výpoveď.

Keby som dala výpoveď, ako sa mi vypočíta podpora?

Som zamestnaná, počas tehotenstva som bola na PN, potom materská a následne rodičovská dovolenka. Dovolenku mi preplatili po skončení materskej.

Budú mi podporu vyratávať z hrubej mzdy pred tehotenstvom?

Mám očakávať iba minimálnu podporu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku by ste splnili.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky, tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Bude záležať koľko ste zarábali pred materskou. Uvedené ale platí, ak by ste nemali iný vedľajší príjem počas RD a boli ste na RD do troch rokov dieťaťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka