Ako si vyrátam výšku podpory, keď som pracovala od 11/2019 s pohyblivou mzdou?

Zodpovedané
19. sep 2023

Dobrý deň,

od 11/2019 mám pohyblivú mzdu od 650 - 900 eur. Zmluva na dobu neurčitú. 11/2020 bol nástup na materskú. V máji 2023 som nastúpila u rovnakého zamestnávateľa na polovičný úväzok. Od 27.6.2023 do 9.7.2023 som čerpala PN. Od 11.7.2023 do 30.7.2023 OČR, následne v auguste 23 dní dovolenky.

RD mi končí 19.1.2024 a mám ešte nárok na 25 dní dovolenky, ktorú mám dohodnutú so zamestnávateľom čerpať alebo preplatiť.

Ak by som dovtedy ešte pracovala na dohodu u iného zamestnávateľa, ako mi toto všetko ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti?

Je výhodnejšie zostať u pôvodného zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Za posledné 2 roky ste teda mali vymeriavací základ u terajšieho zamestnávateľa, v máji ste pracovali na 1/2 úväzok, v auguste čerpali dovolenku, a ešte budete čerpať prípadne Vám zbytok preplatia. Z týchto VZ sa vypočíta dávka v nezamestnanosti.

Ak by ste ešte pracovali inde na dohodu, zahrnul by sa aj tento vedľajší príjem do výpočtu na dávku v nezamestnanosti. Pokiaľ by bol tento vedľajší príjem počas RD nižší ako denný vymeriavací základ spred dvoch rokoch pred RD, alebo nižší ako denný VZ z minimálneho VZ (605,50€), tak by sa na tento príjem neprihliadal. Pomohlo by Vám, keby ste pred skončením RD čerpali deň - dva (niekoľko) dni dovolenku a zbytok si dali preplatiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka