Ovplyvní moje čerpanie dovolenky výpočet podpory?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

pracovala som od roku 2019, počas roku 2023 som odpracovala na pôvodnom mieste 3 mesiace na polovičný úväzok a čerpala dovolenku 21 dní. Rodičovská dovolenka mi končí 19.1.2024. Január už nepracujem. Dátum ukončenia pracovného pomeru dohodou je predbežné dohodnutý na 31.1.2024.

Od 19.1.2024 - 31.1.2024 budem čerpať dovolenku a zvyšok bude preplatený.

Je to chyba pre výpočet podpory?

Všade čítam ako je výhodné čerpať iba deň - dva dovolenky a potom výpoveď.

Ako to ovplyvní výšku podpory, ak sa ráta aj obdobie pre materskou?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, výška čerpanej dovolenky aj s preplatenou dovolenkou ovplyvnia výšku dávky v nezamestnanosti.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných dní dovolenky a preplatenej dovolenky a aj 3 mesiace z polovičného úväzku s čerpanými 21 dňami dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka