Akým najlepším spôsobom si môžem navýšiť dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
7. jan 2024

Dobrý deň,

13.3.2024 (streda) mi končí druhá rodičovská dovolenka. Medzi prvou a druhou rodičovskou dovolenkou som čerpala dovolenku, aby som nemusela chodiť do práce. Zamestnaná som od roku 2009 u jedného zamestnávateľa na dobu neurčitú. Žiadny iný príjem som nemala. Moja hrubá mzda bola v roku 2020 815 EUR.

Chcem dať v práci výpoveď, kedže som musela neustále cestovať a nemala som rovnakú pracovnú dobu, čo mi teraz pri dvoch deťoch nevyhovuje.

Akým najlepším spôsobom si môžem navýšiť dávku v nezamestnanosti?

Prosím poraďte mi aj konkrétny príklad. Zostalo mi ešte 30 dní nevyčerpanej dovolenky.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je potrebné sa dohodnúť so zamestnávateľom, aby ste pred koncom rodičovskej dovolenky, alebo hneď po jej skončení čerpali pár dní dovolenky. Na počte dní záleží od vzájomnej dohody. Tak, aby zostalo dosť dní nevyčerpanej dovolenky aj na preplatenie pri skončení pracovného pomeru. Bude sa ale krátiť maximálny vymeriavací základ na poistenia do Sociálnej poisťovne, v danom mesiaci budete aj na RD, nielen čerpať dovolenku.

V priloženom linku nájdete aj príklad.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka