Mal by mi vzniknúť nárok na maximálnu dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
1. sep 2023

Dobrý deň,

7.7.2023 mal syn 3 roky. Pracovný pomer mi trval. Do práce som poslala ukončenie rodičovskej 5.7.2023.

6. a 7. júla som nastúpila do práce, zároveň som ukončila pracovný pomer 7.7.2023. Vyplatili mi 39,5 dňa dovolenky.

Z čoho sa mi ráta dávka v nezamestnanosti?

Mal by mi vzniknúť nárok na maximálnu dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

V posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (odpracovali ste dva dni dovolenku), tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Vymeriavací základ pre výpočet podpory bude z odpracovaných dvoch dní a z preplatenej dovolenky. Môže Vám vyjsť aj maximálna dávka v nezamestnanosti, pokiaľ ste za posledné dva roky nemali iný zdaniteľný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka