Akým spôsobom mám zdaňovať mesačné bonusy, keď zruším živnosť?

Zodpovedané
5. nov 2022

Dobrý deň,

mám založenú živnosť, na ktorú som nakupovala a predávala kozmetiku v jednej nemenovanej MLM spoločnosti. Rovnako som do tohto MLM registrovala ďalších ľudí a dostávala bonusy z ich činnosti. Tovar už viac nenakupujem a ani sa žiadnym spôsobom nevenujem rozvíjaniu svojej štruktúry ľudí pod sebou. Tá funguje úplne samostatne a generuje bonusy. Bonusy zo štruktúry ľudí podo mnou mi však chodia stále.

Môžem zrušiť živnosť, keď nevyvíjam žiadnu podnikateľskú aktivitu a nespĺňam definíciu podnikania?

Ak živnosť zruším, akým spôsobom mám zdaňovať mesačné bonusy, ktoré mi budú stále chodiť na účet ako fyzickej osobe?

Ďakujem

Dobrý deň,

členské provízie za sprostredkovanie členov do MLM sa jedná o sprostredkovanie a to je činnosť samostatná za účelom dosahovania zisku - mali by ste si uchovať živnosť.

Ak nie a živnosť zrušíte, tak platíte daň 19%, zdravotné poistenie 14% - jedná sa o príjmy podľa §8.

Živnosť sa Vám viac oplatí.

S prianím pekného dňa,
Lenka